ad 6) Postup výroby

2. května 2009 v 20:39 | Michal Vejlupek

Tady popisuju základní postup výroby bumerangu z desky (viz materiály výše). Neřeším tu fajnšmekřiny (vrstvení dýh, slepování prkýnek tropických dřevin apod.), o nich kdyžtak podám info mailem.
Používám tu pojmy z rubriky Části těla bumerangu.


ZÁKLADNÍ PRAVIDLA:
 • Bezpečnost: Pozor, prach z kartitu (paxolin, pertinax), skelného laminátu a příbuzných materiálů je karcinogenní, nevdechovat.
 • Při broušení profilů: nepřeháněj to. Když nevíš kolik ubrousit, tak radši míň. (Vždycky můžeš ubrousit ještě kousek, ale zpátky už to nevrátíš.)

POSTUP VÝROBY:
 1. Zjisti, na kterou stranu je deska prohnutá (vždy aspoň trochu je). Bumerang může být prohnutý nahoru, ne dolů.
 2. Zkus si do desky zkraje říznout, jestli se vytrhávají třísky.
 3. Když se nevytrhávají, polož si desku na stůl prohnutou stranou nahoru a obkresli na ní z předlohy obrys bumerangu. Když se třísky vytrhávají, polož desku na stůl prohnutou stranou dolů a bumerang na ní obkresli zrcadlově otočený. (Protože třísky si můžeš dovolit na vrchní straně bumerangu, na spodní ne.)
 4. Vyřízni tvar bumerangu.
 5. Broušení přední hrany: nejčastěji pod úhlem cca 45° a do poloviny tloušťky materiálu.
 6. Broušení zadní hrany: většinou pod úhlem cca 22-30° (čím je křídlo širší, tím menší úhel) a do 1/4 tlouš'tky materiálu.
 7. Hrany bumerangu na spodní straně nezakulacuj, jen je mírně sešmirgluj ať se o ně při chytání neřízneš. (Někdy mý být bumerang zespodu na přední hraně podbroušený, to je pak jiná. Ale opatrně - tenhle podbrus zásadně mění chování bumerangu v letu.)
 8. Celý bumerang ošmirgluj papírem o drsnosti 60-80.
 9. Jdi svůj výrobek otestovat na louku. Budeš potřebovat umět číst letový křivky bumerangu, ty najdeš v návodu České bumerangové asociace pro pokročilé (2. díl), ke stažení ZDE.
 10. Dle výsledku testu dolaďuj buďto vratnými metodami (tj. tuning), nebo nevratnými (tj. pokračuj v ubírání materiálu).
 11. Až lítá dobře, ošmirgluj ho celý papírem 60-80 (to je očista od špíny, zelený barvy z trávy apod.) a pak ještě jednou papírem 120-180.
 12. Bumerang nalakuj kvalitním lakem na dřevo určeným do exteriérů (polyuretan). Hodně podstatný je nalakovat i veškerý hrany! Lak vyztučí chmýří na povrchu dřeva, přejeď je šmirglem cca 240, tím je odstraníš jednou provždy. Dle uvážení nalakuj ještě jednou.
 13. Bumerang ozdob dle svých představ.
 14. Přidej krycí vrstvu laku, která bude chránit tvoje výtvarný dílo. Hodně podstatný je nalakovat i veškerý hrany!

CO POUŽÍVÁM KE ZDOBENÍ:

(Pozn.: Tady platí beze zbytku, že fantazii se meze nekladou.)
 • kvalitní akrylové spreje na auta
 • na ruční zdobení štětcem používám barvy Revell (zbytky po lepení plastikových modelů)
 • nálepky z krabiček od sirek, samolepky, poštovní známky, různý lepicí pásky
 • odznáčky (jen tu placku, špendlík uříznout)
 • občas tuš, lihový fix
 • další možnosti: rytí, pálení (obojí případně ještě před nanášením první vrstvy laku :-), fixy, propisky, latexová barva, různý třpytky z nasypání na schnoucí lak atd.
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama